Ο Εύδηλος παλιά

ΣΥΝΤΟΜΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΙΔΡΥΣΗΣ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΓΕΛ ΕΥΔΗΛΟΥ

Το Λύκειο Ευδήλου ξεκίνησε να λειτουργεί το σχολικό έτος 1971-1972 όταν στο τότε τριτάξιο Γυμνάσιο Ευδήλου προστέθηκε αρχικά μόνο η Τετάρτη (Δ΄) Τάξη. Το επόμενο σχολικό έτος (1972-1973) με Βασιλικό Διάταγμα του 1972 μετετράπη το υπάρχον τετρατάξιο Γυμνάσιο Ευδήλου «εις πλήρες Μικτόν Γυμνάσιο Ευδήλου» έξι τάξεων, καθώς προστέθηκαν και οι τάξεις Πέμπτη (Ε΄) και Έκτη (Στ΄). Με τον τρόπο αυτό ολοκληρώνεται η βαθμίδα της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης για τους μαθητές της Βορειοδυτικής Ικαρίας (περιοχές Ευδήλου και Ραχών) – καθώς μέχρι τότε όσοι μαθητές επιθυμούσαν να συνεχίσουν λυκειακές σπουδές ακολουθούσαν «προσφυγική διαδρομή» μετακομίζοντας είτε εντός Ικαρίας (Γυμνάσιο Αγίου Κηρύκου) είτε και εκτός (Γυμνάσια Αθηνών, Σάμου, Σύρου κ.α.).

Το 1976 το υπάρχον μέχρι τότε εξατάξιο Γυμνάσιο Ευδήλου διαχωρίζεται και αυτονομείται σε Γυμνάσιο Ευδήλου τριετούς φοίτησης (Α΄, Β΄, Γ΄ τάξεων) και Λύκειο Ευδήλου Γενικής Κατεύθυνσης επίσης τριετούς φοίτησης (Α΄, Β΄, Γ΄ τάξεων, ΦΕΚ 1158/1976). Το 1999 μετονομάζεται σε Ενιαίο Λύκειο Ευδήλου (ΦΕΚ 192/τ.Β/1999), ενώ το 2006 σε Γενικό Λύκειο Ευδήλου (ΦΕΚ 146/τ.Α/2006).

Το κτίριο που, από το σχολικό έτος 1971-1972 μέχρι και το σχολικό έτος 2007-2008, στέγασε τις λειτουργίες του Λυκείου Ευδήλου είναι αυτό που και σήμερα φιλοξενεί το Γυμνάσιο Ευδήλου, σε περίοπτη θέση πάνω από το Λιμάνι του Ευδήλου και στο κέντρο του οικισμού. Πρόκειται για κτίριο που χτίστηκε σε οικόπεδο ιδιοκτησίας του Συλλόγου Γυναικών Ευδήλου «Εργάνη Αθηνά» στο οποίο αρχικά λειτούργησε Επαγγελματική Σχολή μαθητριών με τμήματα οικοκυρικής, ταπητουργικής και ραπτικής, το οποίο στη συνέχεια δωρίστηκε από την «Εργάνη Αθηνά» για να λειτουργήσει το τριτάξιο Γυμνάσιο Ευδήλου (1936).

Στον υπάρχοντα πρώτο όροφο του κτιρίου της «Εργάνης Αθηνάς» προστέθηκε 2ος όροφος το 1955-56 με αποκλειστικές δωρεές των φιλογενών Ικαρίων συμπατριωτών της Πανικαριακής Αδελφότητας Αμερική (φωτο) και ολοκληρώθηκε το κτίριο που σήμερα βλέπουμε (φωτο). Από το 1976 τον α΄όροφο χρησιμοποιούσε το Γυμνάσιο Ευδήλου και το β΄ οροφο το Λύκειο Ευδήλου.

Από το σχολικό έτος 2008-2009 το Λύκειο Ευδήλου μετεγκαταστάθηκε στο νεόδμητο διδακτήριο, σε ωραία θέση, στην περιοχή Βούνιο Ευδήλου, πάνω από την παραλία του Κεραμέ και ανατολικά λίγο έξω από τον οικισμό του Ευδήλου. Το νέο διδακτήριο δομημένο με όλες τις προβλέψεις για αίθουσες, εργαστήρια, Βιβλιοθήκη, Αίθουσα εκδηλώσεων, γραφεία, αθλητικές εγκαταστάσεις (γήπεδο ποδοσφαίρου, μπάσκετ, βόλλεϋ) μπορεί να πει κανείς ότι πληροί όλες τις προϋποθέσεις ενός σύγχρονου με τις σημερινές απαιτήσεις διδακτηρίου. Στο ίδιο οικόπεδο συναυλιζόμενο βρίσκεται και το 1ο ΕΠΑΛ Ικαρίας. Σε πτέρυγα του ΓΕΛ Ευδήλου από το 2017-2018 φιλοξενείται και το ΕΕΕΕΚ Ευδήλου.

Από το 2015 (Υ.Α. 110194/Δ2/9-7-2015 του Υπουργείου Παιδείας, ΦΕΚ Β΄1481/16-7-2015) το Γενικό Λύκειο Ευδήλου μετονομάστηκε, με πρόταση του Διευθυντή και του Συλλόγου Διδασκόντων, σε «Γενικό Λύκειο Ευδήλου Ικαρίας – Αριστείδης Φουτρίδης», προς τιμήν του σπουδαίου συμπατριώτη μας από τον Εύδηλο, ο οποίος διέπρεψε στα Γράμματα και τις Τέχνες (καθηγητής Ελληνικών στο Πανεπιστήμιο του Χάρβαρντ, ποιητής, μεταφραστής).